Lutar det åt höjd ränta nu?
Fler och fler experter menar att Riksbankens fortsatta oro för inflationen kan innebära räntehöjningar framöver.
För någon månad sedan trodde "alla" (inklusive mig själv) att Riksbanken skulle sänka styrräntan under andra halvan av 2008. Nu menar fler och fler att det snarare är en höjning som gäller, och själv vänder jag såklart kappan efter vinden.
Handelsbanken som den 21 maj släppte sin senaste boränteprognos förstärker min uppfattning att Riksbanken snarare kommer höja än sänka under 2008. För mig är det tydligt att inflationen står i fokus.
Handelsbanken själva vidhåller att en sänkning kommer mot sluet av året och menar att de skenanade råvarupriserna kommer att avta samtdigt som vi går mot en dystrare konjunktur generellt. Förvisso stämmer säkert detta, men min uppfattning är att inflationsspöket kommer klamra sig kvar längre än så och tvinga upp räntan.
Och nu oroar sid Peter Kaplan på Handelsbanken för delt kraftigt stigande oljepriset. Han vill dock inte ta ställning till huruvdida detta faktiskt kommer tvinga Riksbanken till höjning eller inte, men att det helt klart spär på oron för inflationen.
Kaplan konstaterar vidare att prissättningen på penningmarknaden nu har tagit höjd för en räntehöjning i höst.
Alltså, jag hävdar att fler det i dagsläget finns fler tecken på höjd än sänkt ränta.