Statliga SBAB gynnar kunder som tar högre risk
Både Skandiabanken och statliga SBAB gynnar de bolåntagare som tar höga lån och inte amorterar. Bankerna erbjuder sina bolånekunder större rabatter ju högre lån de tar.
Den som vill ha hög ränterabatt hos Skandiabanken måste låna till 65 procent av bostadens marknadsvärde och den som lånar över 2 miljoner kronor får 0,3 procentenheters rabatt.
Om kunden vill behålla rabatten gäller det att inte amortera. När lånet sjunker under 2 miljoner kronor sjunker rabatten och under 1 miljon kronor försvinner den helt.
– Ett sådant beteende från bankernas sida är klandervärt, säger Folkpartiets ekonomiske talesman Carl B Hamilton till DN.
Speciellt vänder sig Hamilton till att SBAB som statlig bank uppmanar sina kunder att ta högre risker. Han anser att rabatten borde utgå till de kunder som i stället väljer att acceptera en amorteringsplan.
Båda bankerna försvarar affärsupplägget med att det är billigare per krona att hantera stora lån.
Ingen av de fyra storbankerna ger ränterabatt på sådana kriterier. Det skulle ge fel signaler, uppger de till DN.