Vidtar mer ytterligare åtgärder för att mildra Corona konsekvenserna

Riksbanken tar till mer åtgärder för att undvika att nedgången i ekonomin och inflationen blir onödigt långvarig och djup, med anledning av Corona pandemin.  Riksbanken har beslutat att ramen för de tillgångsköp som Riksbanken genomför sedan Corona krisen inleddes utökas nu från 300 till 500 miljarder kronor till och med sommaren 2021. Från och med september kommer Riksbanken dessutom börja köpa företagsobligationer. Riksbanken har vidare beslutat att sänka räntorna och förlänga löptiden på den utlåning som görs till bankerna. 

I enlighet med tidigare kommunicerad strategi ser Riksbanken ingen större poäng i att sänka reporäntan i dagsläget och den lämnas som väntat kvar på 0%. Totalt sett räknar Riksbanken med att åtgärderna bidrar till att hålla nere det allmänna ränteläget och till att skapa en trygghet i att det finns tillgång till finansiering till en låg kostnad. På så sätt ger Riksbanken stöd till återhämtningen i ekonomin och inflationen.

Riksbanken se att den svenska ekonomin har påverkats kraftigt av Corona, framförallt märks det på  på arbetsmarknaden där arbetslösheten har stigit och förväntas fortsätta stiga. Det märks också på inflationen som har sjunkit rejält, framförallt till följd av fallande energipriser och andra prisförändringar som på olika sätt är kopplade till Corona. Riksbanken menar att även om ekonomin gradvis återhämtar sig så kommer det att dröja innan resursutnyttjandet i svensk ekonomi är fullt tillbaka. Riksbankens räknar med att vidtagna åtgärder bidrar till att inflationen gradvis stiger mot 2%, hur snabbt beror på hur utdragen Corona krisen blir. 

I Riksbankens uppdaterade prognos för reporäntan, den så kallade ”räntebanan”, visar nu att Riksbanken likt bland annat Konjunkturinstitutet nu tror att reporäntan kommer ligga på 0% fram till 2023. 

Alltså, räkna med fortsatt låga boräntor de närmaste åren.

Aktuella boräntor

Comboloans bolåneblogg

Riksbankens pressrelease

 

Dela


2022-09-22

SBAB höjer räntan

Nya räntenivåer efter riksbankens chockhöjning

Läs hela


2022-09-21

Kostnaderna rusar, vad kan man göra med bolånen?

Hushållen går mot en utmanande vinter

Läs hela


2022-09-20

Riksbanken höjer reporäntan med 1%

Rekordhöjning av Stefan Ingves

Läs hela



2022-09-20

Många väljer rörligt

SBABs kunder valde rörligt under augusti

Läs hela


2022-06-30

Riksbanken höjer reporäntan till 0,75%

Höjer med 50 räntepunkter

Läs hela


2022-05-23

SBAB höjer bolånen

Fortsatt höjda bolåneräntor

Läs hela


2022-04-29

Swedbank höjer bolånen efter räntebesked

Swedbank först ut med att justera upp boräntorna

Läs hela


2022-04-29

Riksbanken höjde reporäntan med 0,25%

Fler höjningar att vänta

Läs hela


2022-04-27

Flera experter vill höja reporäntan nu

Stor nyfikenhet inför Riksbankens räntebesked

Läs hela


2022-04-27

Analytikerna tror på fortsatt nollränta

Ovanligt osäkert läge inför Riksbankens räntebesked

Läs hela


2022-04-26

Inflationen pressar hushållen

Hushållens kostnader ökar

Läs hela


2022-03-22

Flera banker höjer boräntan

Räntan på väg upp

Läs hela


2022-03-22

Länsförsäkringar höjer sina bolåneräntor

Boräntorna upp ordentligt hos LF

Läs hela


2022-03-22

SBAB höjer bolånen med mellan 9 och 30 räntepunkter

Bolånekostnaderna har ökat enligt banken

Läs hela


2022-03-15

Nytt läge för bolånen

Hur länge håller Riksbanken emot?

Läs hela


2022-03-14

Storbankerna spår att Riksbanken höjer

Nya inflationssiffror tidigarelägger räntehöjning

Läs hela


2022-03-14

Inflationen på 4,5%

Livsmedelspriserna drivande

Läs hela


2022-02-20

Bolånen dyrare, räntan i trend uppåt

Bundna lån stiger mest

Läs hela


2022-02-10

Riksbanken höjer räntebanan

Tidigarelägger den första höjningen av reporäntan

Läs hela