December månads bolånebaromter ute

December månads bolånebarometer visar att bland Comboloans medlemmar så var det hos Nordea och Skandiabanken som det var mest fördelaktigt att förhandla under december månad. Nordea och Skandiabanken erbjöd de 20% bästa förhandlarna 1,09%, vilket är samma nivå som föregående månad. På tredje plats kom SEB med 1,15%. Skandiabanken hade också den bästa räntan bland Comboloans genomsnittsförhandlare med 1,15%. Även här var Nordea i toppen med en andra plats och en ränta på 1,22%. 

Nordea har en tid visat att man vill vara med och tävla om bolånekunderna. Under december visar Comboloans medlemmar att Nordea tagit upp kampen med Skandiabanken och de andra utmanarna på riktigt.  Även SEB och SBAB syns bland de bästa långivarna vilket även här indikerar att kriget om bolånekunderna hårdnar. 

Grafen nedan visar att rörelserna för de 20% bästa förhandlarna varit extremt stabil under det senaste halvåret.

- Några av storbankerna med Nordea i spetsen visar att man inte tänker sitta på läktarplats när uppstickarna tar markandsandelar, det är bra nyheter för bolånekunderna, säger Fredrik Giers VD på Comboloan.

- Riksbankens höjning hann inte märkbart påverka prutmånen hos bankerna då reporäntan justerade just innan jul. men, givet utfallet att vissa bankern avstått från att höja sina boräntor, medans andra valt att göra det, indkerar att skillnaderna mellan aktörerna på markanden sannolikt kommer att öka framöver. Att förhandla bolåne blir ännu viktigare så att man inte sitter fast med onödigt dyra bolån, säger Fredrik Giers.

Hela 26% av Comboloans medlemmar valde att binda sina bolån, det är en hög nivå som under de senaste åren legat runt 10%. Bolånebarometern visar  således att bland Comboloans medlemmar så är det ändå rörliga bolån som gäller, 74% valde rörlig boränta.

Hela 77% av Comboloans medlemmar fick rabatt genom att förhandla med banken.

Se december månads bolånebarometer här!

Ansök om bolån genom Comboloan här!

Dela


2022-09-22

SBAB höjer räntan

Nya räntenivåer efter riksbankens chockhöjning

Läs hela


2022-09-21

Kostnaderna rusar, vad kan man göra med bolånen?

Hushållen går mot en utmanande vinter

Läs hela


2022-09-20

Riksbanken höjer reporäntan med 1%

Rekordhöjning av Stefan Ingves

Läs hela



2022-09-20

Många väljer rörligt

SBABs kunder valde rörligt under augusti

Läs hela


2022-06-30

Riksbanken höjer reporäntan till 0,75%

Höjer med 50 räntepunkter

Läs hela


2022-05-23

SBAB höjer bolånen

Fortsatt höjda bolåneräntor

Läs hela


2022-04-29

Swedbank höjer bolånen efter räntebesked

Swedbank först ut med att justera upp boräntorna

Läs hela


2022-04-29

Riksbanken höjde reporäntan med 0,25%

Fler höjningar att vänta

Läs hela


2022-04-27

Flera experter vill höja reporäntan nu

Stor nyfikenhet inför Riksbankens räntebesked

Läs hela


2022-04-27

Analytikerna tror på fortsatt nollränta

Ovanligt osäkert läge inför Riksbankens räntebesked

Läs hela


2022-04-26

Inflationen pressar hushållen

Hushållens kostnader ökar

Läs hela


2022-03-22

Flera banker höjer boräntan

Räntan på väg upp

Läs hela


2022-03-22

Länsförsäkringar höjer sina bolåneräntor

Boräntorna upp ordentligt hos LF

Läs hela


2022-03-22

SBAB höjer bolånen med mellan 9 och 30 räntepunkter

Bolånekostnaderna har ökat enligt banken

Läs hela


2022-03-15

Nytt läge för bolånen

Hur länge håller Riksbanken emot?

Läs hela


2022-03-14

Storbankerna spår att Riksbanken höjer

Nya inflationssiffror tidigarelägger räntehöjning

Läs hela


2022-03-14

Inflationen på 4,5%

Livsmedelspriserna drivande

Läs hela


2022-02-20

Bolånen dyrare, räntan i trend uppåt

Bundna lån stiger mest

Läs hela


2022-02-10

Riksbanken höjer räntebanan

Tidigarelägger den första höjningen av reporäntan

Läs hela