Marknaden oense om ränteutvecklingen framöver
Flera banker starkt oense med Riksbanken om räntornas utveckling de kommande åren
Lägsta officiella räntor 2007-03-08
Rörlig: 3,90%
3 mån: 3,90%
1 år: 4,23%
2 år: 4,45%
5 år: 4,70%
Klicka här för att se alla räntor >>
Problem med vårt "nya" Nyhetsbrev
Tyvärr har vi haft en del problem med det senaste Nyhetsbrevet i samband med att vi har lagt om vårt mailsystem. En del fick ett tomt Nyhetsbrev. Läs hela brevet här.
Flera banker reagerade starkt på Riksbanken ränteprognos
Vid Riksbankens senaste möte 19 februari publicerade de en ny typ av rapport som visar prognosbanan för bankens styrränta (reporäntan) framöver. Den största överraskningen för flertalet av bankernas prognosmakare var inte att Riksbanken räknar med att höja reporäntan till 3,75 procent utan att Riksbanken räknar med att reporäntan kommer stanna där under en längre period. "Milsvid skillnad på tro om framtida reporänta" skriver Handelsbanken i sin ränteprognos, som räknar med en reporänta på ca 5,0 procent framöver. Reporäntan styr hur bankerna prissätter de korta bolåneräntorna (rörlig och tremånadersräntan).
Den rörliga räntan har höjts efter Riksbankens ökning av styrräntan
En majoritet av bankerna höjde sina rörliga och tremånadersräntor med ungefär 0,15-0,20 procentenheter efter Riksbankens höjning av styrräntan med 0,25 procentenheter den 21.a februari. Räntor med längre bindningstider har inte påverkats lika mycket.
Användbara bevakningstjänster på Comboloan.se
Om du har befintliga bolån och vill ha hjälp med att ha koll på räntorna kan du använda Comboloans bevakningstjänster via e-post.
Gå till bevakningstjänster >>