Skapad 2019-04-25 11:56
Av: Ej inloggad
(Ej medlem)
Hej,
Tror det är få som inser hur viktigt det var att Riksbanken drog ner på takten gällande räntebanan. Det var visserligen logiskt eftersom man missat sin egen inflationsprognos, men likväl för oss med hyfsat stoa bolån var det välkommet!
Följer man politiken så är det väl inte omöjligt att något händer med ränteavdraget och skulle det ske så blir det sannolikt någon ny form av fastighetsskatt. Lägg därtill att amorteringkraven i praktiken förhindrar att man belånar sig mer mot bostaden om man tex vill renovera (då slår amorteringen in) och att det är en extermt trög bostadsmarknad.
Nja, att i det läget få 25 punkter dyrare bolån om man sitter med några miljoner i lån , det känns. Så för egen del, tack Stefan Ingves!
Vad känner ni andra?