Så började vi
Efter ytterligare ett nedslående bankbesök tvingades vi inse att taktiken måste ändras. Vi fick kontakt med en person, Urban, som tidigare varit med i SEB:s verkställande ledning. Tillsammans med honom arbetade fram ett upplägg som vi trodde bankerna skulle nappa på. I princip gick det ut på att vi skulle börja med att bara visa de villkor som bankerna redan erbjöd, alltså inte tvinga dem till några sänkningar. När vi väl fått lite trafik till sajten så tänkte vi lägga till möjligheten att få fram lite lägre räntor.
Inte heller vårt nya förslag blev någon dundersuccé hos bankdirektörerna. Det gick väldigt trögt att få dem att lämna över sina villkor till oss. Då bestämde vi oss för att köra vidare vare sig de ville eller inte. Efter att ha fått in pengar från medieföretaget IDG, anställde vi en person från en uthyrningsfirma som fick i uppdrag att ringa runt till några olika bankkontor och fråga om det gick bra att få ett bolån där. När en vecka hade gått så satt vi på ett ganska gediget material över de olika bankernas villkor. Då vände vi på steken och skickade vårt material till bankdirektörerna. Vi berättade att vi tänkte publicera detta på nätet och bara ville dubbelkolla att uppgifterna stämde.
På så sätt kunde vi till slut starta sajten den 30 april år 2000 - till många privatpersoners glädje, och möjligen någon bankstrategs förtret. Vi hoppas att du tycker om det vi gör på comboloan.se. Hör gärna av dig om du har några förslag på förändringar.
Lycka till med ditt bolån!
Bästa hälsningar,
Fredrik Strand, grundare
Idag har vi en sajt där du hittar allt du behöver för att känna dig trygg i ditt val av bolån, och andra bankprodukter. Vi känner till vilka bankernas olika officiella räntor och villkor är. Dessutom matar våra besökare och medlemmar ständigt in nya uppgifter på vad de lyckats förhandla sig till. På så sätt får du även reda på sådant som bankerna inte vill berätta för dig. Allt detta är helt gratis för dig som besökare och medlem. Bankerna betalar för att annonsera och det är så vi får in tillräckligt med pengar för att kunna driva sajten.
Hur startade då alltihopa? För några år sedan, våren 1999, köpte jag en trevlig lägenhet i Stockholm. Den var väldigt fin och trevlig. Däremot så var själva arbetet med att skaffa sig ett bolån inte lika trevligt. Jag ägnade flera dagar åt att ringa och besöka de olika bankerna. Trots detta kände jag mig ändå inte säker på att jag fick det lån som var bäst för mig. Osäkerheten gällde både om räntan var den bästa och om bankens råd vad gäller bindningstider med mera var bra för mig eller bra för banken.
En ovanligt solig försommardag 1999 åt jag lunch tillsammans med en vän till mig, Mattias. Båda tyckte vi att det var väldigt irriterande att det var så svårt att få opartisk information om bolån. Det var helt enkelt dags att utnyttja internet för att lösa det hela! Eftersom han hade en stabil bakgrund inom IT och jag själv hade arbetat en del med affärsutveckling så slog vi våra kloka huvuden ihop.
Första framträdandet var när vi ordnade ett möte med VD:n till en av de allra största långivarna. Vi sa att vi tänkte starta en sajt där vi skulle erbjuda riktigt bra räntor till folk. Bara de tre långivare i Sverige som erbjöd oss de lägsta räntor skulle få vara med. Vill ni vara en av dem? frågade vi VD:n. Det ville de inte. Men skam den som ger sig.


